Lądowisko Ełk Makosieje (EPEK)

Lokalizacja: Ełk gm. Kalinowo (miejscowość Makosieje)
Oznacznik ICAO: EPEK
Współrzędne: N 53° 48' 26'' , E 022° 32' 27''
Pas: 04 / 22
Elewacja: 123 m (404 ft) AMSL
Długość: 450m x 50m
Częstotliwość: 123.450 MHz
Kontakt 1: Wiesław Mieczkowski +48 502 535 251 - właściciel
Kontakt 2: Ireneusz Rozum +48 508 100 801

Dobrze utwardzone lądowisko położone w miejscowości Makosieje na północno - wschodnim  skraju jeziora Selmęt Wielki. Miejscowość jest malowniczo usytuowana, a jej bliska odległość od Ełku (15 km) stanowi ciekawe miejsce do lądowania, załatwienia spraw lub dłuższego odpoczynku.

Lądowisko jest zarejestrowane w PAŻP i ULC. Droga startowa ma obecnie długość 450m. Starty i lądowania odbywają się na kierunkach 04 / 22.

Istnieje możliwość pożyczenia samochodu lub zatankowania samolotu.

Damska strona awiacji, znajdzie ukojenie w SPA (Masuria Arte), które znajduje się niedaleko położonych Staczach nad Jeziorem Rajgrodzkim.

Na miejscu (w odległości ok 1 km) od lądowiska znajdują się pensjonaty zapewniające noclegi oraz wyżywienie, a na samym lądowisku jest salka briefingowa z dostępem do internetu oraz zaplecze techniczne przeznaczone do obsługi i napraw samolotu.

Latamy cały rok niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Uzgodnienie lądowania po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Lądowania są bezpłatne, a wszelkie datki na koszenie trawy i utrzymanie pola wzlotów jest dobrowolne.  Na miejscu zapewniamy gorącą kawę i coś na ząb.

Za lądowanie płacą jedynie Ci, u których również trzeba za to płacić !!!

Instrukcja Operacyjna Lądowiska Ełk
Wpis do ewidencji lądowisk ULC
Plan lądowiska EPEK
Mapa obszaru
Profil podejść - rzut pionowy
Profil podejść - rzut poziomy
Plan ratowniczy

Lądowisko Giże (EPGE)

Lokalizacja: Giże k. Olecka
Oznacznik ICAO: EPGE
Współrzędne: N: 53° 59' 00" , E: 022° 24' 07"
Pas: 13 / 31
Elewacja: 152 m (500 ft) AMSL
Długość: 700m x 50m
Częstotliwość: 118.050 Mhz
Kontakt 1: Ryszard Suchocki +48 606 263 533
Kontakt 2: Ireneusz Rozum +48 508 100 801 

 
Lądowisko Giże (EPGE) położone na malowniczych Mazurach Garbatych między Ełkiem, a Oleckiem.

Jest to lądowisko trawiaste o długości 750 m, dwóch kierunkach startów i lądowań 13/31.

Lądowisko przylega do Gospodarstwa Agroturystycznego CZTERY ŻYWIOŁY, którego właścicielem jest nasz kolega Ryszard Suchocki.

Znaleźć tu mogą Państwo szereg atrakcji dla siebie jak i całej rodziny oraz najmłodszych takich jak konie, kajaki, łódki, sauna. Na miejscu istnieje możliwość zakwaterowania do 30 osób. W odległości 500 m znajdują się 2 jeziora, z własnym dostępem do pomostu. 

Okolica jest bogata w atrakcje turystyczne takie jak:

- dawne bunkry Hitlera "Wilczy Szaniec";
- bazylika w "św.Lipce";
- wiadukty kolejowe w Stańczykach;
- parki krajobrazowe i puszcze Augustowska i Knyszyńska;

Na miejscu istnieje możliwość hangarowania, wypożyczenia samochodu oraz zatankowania paliwa do swojego samolotu.

Więcej informacji włącznie z Instrukcją Operacyjną Lądowiska znajdą Państwo na stronie www.czteryzywioly.com

Instrukcja Operacyjna Lądowiska Giże
Profil po osi pasa startowego
Szkic lądowiska
Teren lądowiska
Wpis do ewidencji ULCMapa naszych startowisk do latania PPG.

 

 

Buniaki.

Startowisko bardzo wszechstronne. Duża łąka z łagodnymi pagórkami ułatwiającymi start. Obsługuje wszystkie kierunki. Prywatny właściciel pozwolił nam tam latać ale jest prośba o niepłoszenie koni często pasących się pod lasem na południu. Łąka jest koszona sezonowo. Dojazd też bardzo prosty. Zjeżdża się bezpośrednio z drogi krajowej nr 16 na szutrową drogę widoczną na mapie. Zakaz wjazdu na łąkę. Samochód powinien zostać przy drodze.

 

Konieczki.

Piaszczysta, rozległa, pagórkowata łąka należąca do Skarbu Państwa. Krótka roślinność czasami koszona. Starty praktycznie na każdy kierunek.
Dojazd z krajowej 65 Ełk-Olecko. Przy ogródkach działkowych zjazd przy stacji LPG i dalej do końca. Po dojeździe do poprzecznej uważnie w lewo w dół i po 300m po prawej jest łąka. Górki do startu do wyboru.

konieczki1.jpg

konieczki2.jpg

konieczki3.jpg

 

 

Jeziorowskie.

Teren naszego kolegi Andrzeja, na którym prowadzi agroturystykę. Teren trochę pagórkowaty. Wskazany oblot przed lądowaniem. Andrzej przyjmie każdego lotnika.

Uwagi:

Lot poniżej 300m wysokości względnej na kierunkach od N(00) do E(900) jest zabroniony. Po starcie unikamy tych kierunków:)Lelek

Startowisko pozyskane dzięki Wojtkowi-paralotniarzowi z Mikołajek. Jest położone przy drodze Ryn-st. dr. Mikołajki-Orzysz, przy miejscowości Lelek. W linii prostej znajduje się ok. 7 km od Mikołajek (kierunek NE). Na zdjęciu, które wykonałem jest przedstawiony obszar jakie obejmuje. Można z niego startować we wszystkich kierunkach, dzięki czemu wyciągarkę będzie można postawić w różnych częściach łąki. Powyższe startowisko umiejscowione jest między jeziorami i lekkimi bagniskami, które znajdują się w odległości ok 500 i 1200 m. Ponadto teren jest leciutko pofałdowany, co nie stanowi problemu. Charakterystyka terenu pozwala na tworzenie się niezłych kominów, a miejsca do lądowania jest dużo mimo występowania pobliskiego jeziora i bagna. Linie wysokiego napięcia nie występują na terenie łąki, jedynie zlokalizowałem je w pobliskiej miejscowości Lelek. Właścicielka tego terenu zezwoliła nam na korzystanie. Aktualnie latamy tam z napędami. Łąka nie jest orana na zimę. Bezproblemowo można dotrzeć do każdego miejsca pojazdem. Z tego co zauważyliśmy, mieszkańcy miejscowości Lelek są zainteresowani naszą działalnością i nie mają przeciwwskazań dopytując się kiedy znowu się pojawimy. Oczywiście pozwolenie dotyczy naszego grona.